pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 5 grudnia 2019
  • wyświetleń: 6600

Konkurs "Daisy - Pani na Pszczynie i Książu"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa w Studzienicach" podaj

W pszczyńskim ratuszu odbył się niecodzienny konkurs historyczny "Daisy - Pani na Pszczynie i Książu" w ramach "Edukacyjnego projektu współpracy miast partnerskich Pszczyna - Wałbrzych".

Konkurs „Daisy - Pani na Pszczynie i Książu” - 12.2019 · fot. MPBP w Pszczynie


W projekcie edukacyjnej współpracy miast partnerskich uczestniczą pilotażowo 3 szkoły gminy Pszczyna: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jadwigi Śląskiej oraz Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzienicach. Wałbrzych reprezentują: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Jana Pawła II. Koordynatorami projektu są Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami" w Wałbrzychu.

W ramach projektu podejmowane są różnorodne działania mające na celu rozwijanie kompetencji uczniów, kształtowanie poczucia własnej tożsamości i więzi emocjonalnej z regionem, a także zacieśnianie współpracy między partnerskimi miastami oraz pszczyńskimi i wałbrzyskimi szkołami podstawowymi oraz bibliotekami.

Jednym z działań projektowych był konkurs historyczny "Daisy - Pani na Pszczynie i Książu", którego celem było zainteresowanie uczniów postacią księżnej Daisy oraz zamkiem Książ i zamkiem w Pszczynie, wzmocnienie związków kulturowych i historycznych z małą ojczyzną, rozbudzenie zainteresowania historią regionalną, a także rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów, w tym umiejętności współpracy i rozwiązywania problemów.

Konkurs odbywał się jednocześnie - w tym samym dniu i o tej samej godzinie - w Pszczynie i w Wałbrzychu, a uczniowie rozwiązywali te same zadania przygotowane przez organizatorki konkursu: dr Halinę Nocoń oraz Katarzynę Pławecką (ZSP w Studzienicach). Konkurs miał także niecodzienną formułę, nastawioną bardziej na współpracę niż na rywalizację. Każdą ze szkół reprezentowało 6 uczniów klas VI - VII, którzy zostali losowo połączeni w drużyny tak, aby każda drużyna składała się z trzech uczniów pochodzących z różnych szkół. Uczniowie rozpoczęli konkurs od przygotowania wizytówek ze swoim imieniem i wzajemnego poznania się.

Konkurs wymagał od uczniów nie tylko wiedzy o życiu i działalności księżnej Daisy i rodzinie von Hochberg, o zamku w Książu i w Pszczynie, ale także szeregu umiejętności interpersonalnych, takich jak skuteczna komunikacja, negocjowanie, podejmowanie decyzji, oraz umiejętności pracy w zespole i kreatywności niezbędnej do rozwiązywania zadań wymagających innowacyjnych rozwiązań. Uczniowie wspólnie, w trzyosobowych drużynach rozwiązali trudny test wiedzy i wykonali trzy praktyczne zadania: grę dydaktyczną "Mandarynka", zadanie wizualne: ‘Czy znamy zamek Książ i Muzeum Zamkowe w Pszczynie" oraz zadanie "Infografika", które polegało na przygotowaniu graficznej notatki pełnej informacji o księżnej Daisy i jej działalności. Drużyny przygotowały infografikę w przystępny, atrakcyjny sposób, wykorzystując kolory, symbole, obrazki, oś czasu oraz własną wiedzę i kreatywność.

Pszczyński konkurs odbywał się w Sali Obrad Rady Miejskiej przy organizacyjnym wsparciu Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie oraz Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Jurorami w konkursie byli: Teresa Musik (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie), Katarzyna Pławecka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach) oraz Marcin Cyran (Muzeum Zamkowe w Pszczynie). Dziękujemy wszystkim instytucjom współpracującym przy organizacji konkursu.

I miejsce w konkursie zdobyła drużyna w składzie: Olaf Komraus (SP nr 1 w Pszczynie), Maja Bronowska (SP nr 2 w Pszczynie), Patrycja Kamińska (ZSP w Studzienicach). Uczniowie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy podpisane przez Burmistrza Pszczyny oraz władze Wałbrzycha.

Mamy nadzieję, że konkurs przyczynił się do rozwijania zainteresowań historyczno-regionalnych naszych uczniów!

ZSP w Studzienicach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa w Studzienicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa w Studzienicach" podaj