pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 2 listopada 2020
  • wyświetleń: 2263

Książka wehikułem czasu - projekt w pszczyńskiej bibliotece

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie trwa projekt ministerialny "Książka wehikułem czasu" organizowany w ramach programu "Partnerstwo dla książki 2020". Za nami już dwa spotkania autorskie dla uczniów szkół podstawowych.

książka wehikułem czasu
Projekt "Książka wehikułem czasu" - spotkanie z Pawłem Wakułą · fot. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie


Główna koncepcja projektu " Książka wehikułem czasu" zakłada promocję literatury o tematyce historycznej oraz związanej z dawnymi obyczajami. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Biblioteka planuje działania łączące czytelnictwo z aktywnością, która bazuje na poznawaniu historii w praktyce. - Codzienne działania placówki przekonują nas, że istnieje potrzeba nauki historii, przedstawionej w atrakcyjny sposób, dostosowany do potrzeb współczesnych odbiorców - mówią pszczyńscy bibliotekarze. - Chcemy zachęcić do korzystania z książek o dawnych dziejach, a przez to promować bibliotekę, jako miejsce, w którym można poznawać minione wieki.

książka wehikułem czasu
Spotkanie z Pawłem Wakułą · fot. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie


23 października odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Pawłem Wakułą. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IV i VI z Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, która została partnerem projektu. Z powodu warunków epidemicznych spotkanie odbyło się on-line.

Paweł Wakuła, absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej jest autorem wielu książek dla dzieci jak "O czym szumi las" i "Mój tata jest olbrzymem". Jest również twórcą książek, które w humorystyczny sposób przybliżają dzieciom historię. Na spotkaniu autor przedstawił uczniom swoją książkę "Jagiełło pod prysznicem", zabierając nas w podróż w odległe czasy panowania polskich królów. Uczniowie poznawali zabawne ciekawostki z życia Mieszka I, czy Kazimierza Wielkiego. Swoje opowieści pisarz ilustrował, rysując na żywo sugestywne ilustracje. Spotkanie stało się znakomitą zachętą do polubienia historii.

Wszystkie chętne dzieci i młodzież biblioteka zaprasza po książki Pawła Wakuły, które można wypożyczyć w naszej bibliotece. Przekonajcie się sami, że nauka może być fascynująca.

książka wehikułem czasu
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie spotkali się on-line z Anną Jaklewicz · fot. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie


27 października odbyło się kolejne spotkanie z projektu "Książka wehikułem czasu".

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie spotkali się on-line z Anną Jaklewicz, archeologiem i antropologiem, podróżniczką i autorką książek "Indonezja. Po drugiej stronie raju" oraz "Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta".

książka wehikułem czasu
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie spotkali się on-line z Anną Jaklewicz · fot. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie


Nasz gość snuł fascynującą opowieść o pracy archeologa. Była to okazja do przyjrzenia się z bliska temu, jak wyglądają wykopaliska oraz jak się do nich przygotować. Pani Anna przekonywała, że dobry archeolog czyta wiele książek na temat dawnych cywilizacji, aby wiedzieć, gdzie szukać i umieć rozpoznawać to, co odnajdzie. Książki w archeologii to prawdziwe wehikuły czasu, dzięki którym jest możliwe odkrywanie skarbów przeszłości. Uczniowie wzięli udział w licznych zagadkach odgadując, do czego służyły dawne przedmioty użytku codziennego. Opowieści pani Anny towarzyszyły ciekawe zdjęcia wykonane podczas jej pracy. Na koniec dzieci miały okazję zadać nurtujące je pytania.

- Dziękujemy obecnym za miłe spotkania i zapraszamy do biblioteki po książki, które przybliżają dawne czasy - mówią bibliotekarze.

ar / pless.pl, źródło: Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Pszczynie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejska biblioteka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj