pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 lutego 2021
  • 20 lutego 2021
  • wyświetleń: 7436

Brakuje miejsc na cmentarzach. Radny pyta o budowę nekropolii

- Mieszkańcy pszczyńskich osiedli wyrażają coraz większe zaniepokojenie oraz rozgoryczenie w sprawie postępów prac związanych z budową cmentarza przy ulicy Żorskiej - pisze w interpelacji do burmistrza Marek Szklorz. Radny podkreśla, że sprawa ciągnie się już kilkanaście lat i nadal nie została rozwiązana.

Dzień zaduszny, Cmentarz, znicze
Brakuje miejsc na cmentarzach. Radny pyta o budowę nekropolii · fot. Thomas Kast


W piśmie do burmistrza Marek Szklorz zauważa, że miejsca na pszczyńskich cmentarzach wyczerpują się, zaś pszczynianie nie wyrażają woli pochówku na cmentarzu komunalnym w Piasku ze względu na znaczną odległość od miejsca zamieszkania.

- Ponieważ władze miasta nie wyraziły akceptacji, mimo woli mieszkańców, na budowę cmentarza przy tzw. "Remizie" na granicy z Goczałkowicami ze względu na inne plany, radni już kilka lat temu podjęli działania w celu budowy cmentarza przy ulicy Żorskiej. Również składana była w tej sprawie interpelacja w 2017 roku. Wielokrotnie temat był analizowany na posiedzeniach komisji czy sesji rady miasta. Mimo, iż radni przejęli stosowne uchwały w w/w sprawie to sprawa ciągnie się już kilka lat - pisze Marek Szklorz.

Radny wyraził zrozumienie, iż uzgodnienia, plany przestrzenne, prace projektowe wymagają czasu, jednak z punktu widzenia mieszkańców, jak i jego, trwa to stanowczo za długo. Jak dodaje, mimo zapewnień o przyśpieszeniu działań w tym obszarze, sprawa budowy cmentarza nie znalazła adekwatnego odzwierciedlenia w zapewnieniu finansowania w budżecie na 2021 rok.

- Mimo apeli mieszkańców, radnych, władz kościelnych nie ma efektów, nie ma projektu i mało realne, aby cmentarz powstał w bieżącym roku, a jest to jedna z podstawowych potrzeb, o którą apelują mieszkańcy już kilkanaście lat. Szczególne rozgoryczenie i zaniepokojenie jest wśród starszego pokolenia naszych mieszkańców oraz ich rodzin. Ludzie starsi całe życie służyli Pszczynie, płacili podatki, a przy końcu swego życia muszą się martwić czy rodzina znajdzie dla nich miejsce pochówku na pszczyńskich cmentarzach, na których miejsca się wyczerpują - czytamy w interpelacji.

Marek Szklorz zwraca uwagę, że "pandemia uwidoczniła jak bardzo potrzebny jest cmentarz dla mieszkańców głównie osiedli Piastów, Siedlice, Kolonia Jasna oraz Daszyńskiego, często ludzi osiedlonych tutaj z różnych rejonów kraju, nie mających wykupionych i zapewnionych miejsc na miejscowych cmentarzach, na których miejsc brakuje".

W związku z tym radny skierował do burmistrza zapytanie, na jakim obecnie etapie są prace nad budową cmentarza przy ulicy Żorskiej. W odpowiedzi Dariusz Skrobol poinformował, że "aktualnie trwa sporządzanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Pszczyna w rejonie ulicy Żorskiej, gdzie - zgodnie z projektem planu - przeznaczono teren pod lokalizację cmentarza".

Obecnie ww. projekt miejscowego planu jest wyłożony do publicznego wglądu. Zgodnie z procedurą planistyczną projekt wyłożony będzie do 22 lutego, zbieranie uwag wyznaczono do dnia 8 marca. Po rozpatrzeniu ewentualnych uwag, projekt zostanie przekazany Radzie Miejskie w Pszczynie celem uchwalenia.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.