pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 lutego 2021
  • wyświetleń: 1042

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

22 lutego rusza kolejna edycja "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Polska Policja wzorem lat ubiegłych aktywnie włącza się w obchody.

- Dewiza "pomagamy i chronimy" przyświeca policjantom w całej Polsce 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Nasza aktywność ma bardzo szerokie spektrum w tym zakresie. Funkcjonariusze nie tylko działają na rzecz osób pokrzywdzonych, ale również z ogromnym zaangażowaniem starają się nie dopuszczać, chociażby do popełniania przestępstw. Stąd tak ogromny nacisk na profilaktykę, akcje i kampanie edukacyjne. Wszystko w myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć". Kiedy jednak z różnych przyczyn nie uda się zapobiec krzywdzie, wtedy kluczowe staje się słowo "pomoc" - mówią mundurowi.

Od poniedziałku, 22 lutego rusza kolejna edycja "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem", której organizatorem i pomysłodawcą jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak co roku, również policja chętnie włącza się w obchody. Oczywiście okres tygodnia jest tutaj tylko symboliczny. Jego zadaniem jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa.

Polska Policja, przy współpracy z innymi podmiotami, od 22 do 28 lutego organizować będzie punkty konsultacyjne, w których każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. Z uwagi na trwającą pandemię, punkty organizowane mogą być w różnych formach - teleporad, spotkań on-line lub tradycyjnych spotkań z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż pomoc nie kończy się na jednej poradzie. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwości skorzystania ze wsparcia podmiotów, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansową z Funduszu Sprawiedliwości. Aktualna lista organizacji dostępna jest na stronie: www.funduszsprawiedliwości.gov.pl.

Konsultacje na terenie Powiatu Pszczyńskiego, będą udzielane m.in. przez:
- policjantów Wydziały Kryminalnego w dniach od 22 do 26 lutego 2021 r. w budynku Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie przy ul. Bogedaina 18 w godzinach od 09:00 do 16:00
- prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Pszczynie w godzinach jej urzędowania
- asystentów sędziów:
  • w sprawach cywilnych/rodzinnych - pon numerami telefonu 32 44 94 245 i 32 44 94 244
  • w sprawach karnych - pod numerem telefonu 32 44 94 242

- kuratorów sądowych - pod numerem telefonu 32 44 94 200,
lub mailowo pod adres: tydzien.pomocy@pszczyna.sr.gov.pl, w dniach od 22 do 26 lutego w godzinach od 10:00 do 14:00.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.